Fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate, Alexandru Bălan, rămâne fără cetățenia Republicii Moldova. Un decret în acest sens a fost semnat de președinta Maia Sandu pe 23 iunie.

Documentul prevede retragerea cetățeniei Republicii Moldova și poate fi contestat în instanța de judecată.

Alexandru Bălan a fost condamnat pentru tentativă de divulgare a secretului de stat și a fost grațiat recent pentru a putea fi inclus într-un schimb internațional de persoane. În urma operațiunii, la care au participat Republica Moldova, Rusia, Statele Unite, Polonia, Belarus și România, doi ofițeri ai Serviciului de Informații și Securitate au revenit acasă.

Bălan a fost reținut în România în 2025, în cadrul unei investigații internaționale privind suspiciuni de spionaj și trădare de patrie. Ulterior, acesta a fost extrădat în Republica Moldova. Șeful SIS, Alexandru Musteață, a precizat că Bălan nu a scăpat de pedeapsa penală din România, chiar dacă a fost grațiat în Republica Moldova.