Alegerile pentru Adunarea Populară a Găgăuziei continuă să fie în impas. Președintele Maia Sandu afirmă că există o soluție pentru deblocarea situației și organizarea scrutinului, soluție care a fost convenită la Chișinău în urma negocierilor cu reprezentanții autonomiei. Ulterior, s-ar fi implicat Moscova, iar deputații din regiune nu mai aprobă documentul elaborat cu autoritățile centrale, tergiversând intenționat procesul, susține șefa statului. În aceste condiții, Sandu avertizează că scrutinul riscă să fie amânat, deși subliniază că alegerile trebuie să aibă loc la toamnă. Șeful legislativului i-a avertizat pe cei de la Comrat: dacă nu deblochează procesul, deciziile se vor lua la Chișinău.