«După o oră și jumătate, ne-au sunat și ne-au spus că a murit. A servit în armată în carabinieri, iar apoi a decis să devină polițist, a lucrat trei ani în Fălești, iar apoi s-a mutat în Bălți. Am aflat despre accident din Internet, nimeni nu ne-a mai spus nimic», - a declarat mama lui Mihail Kiriak, transmite tvn.md. Mihail Kiriak suna părinții în fiecare zi. Seara de marți a fost ultima lor conversație, acum ei nu pot crede că aceasta nu se va mai repeta niciodată. În a doua zi după moartea lui Mihail, fiicei sale i-a împlinit un an. În raionul Glodeni se plâng și ei. Nicolae Drăgan a absolvit colegiul agroindustrial din Rîșcani, dar a ales calea tatălui său, polițist, și a îmbrăcat și el uniforma. Rudele și vecinii spun că aceasta a fost adevărata sa vocație. Șoferul este descris de vecini ca fiind o persoană liniștită și un șofer prudent și spun că nu pot explica tragedia sa. Bărbatul are 51 de ani, este profesor de muzică și locuiește în satul Pelinia. Soția sa a refuzat să vorbească cu jurnaliștii: «Nu pot răspunde la niciuna dintre întrebările dumneavoastră, vă rog să mă iertați». Una dintre vecine spune că a aflat despre accident de la alți locuitori ai zonei și a fost șocată, realizând ce mașină a fost implicată în accident. «Am aflat de la vecini, m-au întrebat dacă este adevărat ceea ce mi-au spus, cineva a recunoscut mașina lui. Când am aflat, sincer, am fost în șoc, la fel ca familia mea. De ce șoc? Pentru că este o persoană calmă, liniștită, așa cum am spus, este o persoană binevoitoare», - a spus vecina. Un alt vecin afirmă că bărbatul și familia sa nu au creat niciodată probleme. «Este un tip destul de deștept și bun, așa că în zona noastră nu au fost probleme, el și soția sa sunt liniștiți», - a subliniat vecinul. Accidentul a avut loc pe 23 iunie pe drumul R6. Doi polițiști au oprit șoferul și se aflau lângă mașina de serviciu, când au fost loviți de un alt automobil. Șoferul implicat în accident a adormit, se presupune, la volan. Polițiștii au fost transportați la spital în stare critică, dar ulterior au decedat. Bărbatul de 51 de ani a fost reținut după accident.
Vecinii despre șoferul care a lovit polițiștii: Este profesor de muzică, calm și liniștit
Mama lui Mihail Kiriak a declarat că a aflat despre moartea fiului său după un apel telefonic. Mihail, un profesor de muzică în vârstă de 51 de ani, a fost implicat într-un accident pe 23 iunie, în care au fost răniți doi polițiști, care ulterior au decedat.





