În următoarea săptămână, Republica Moldova va fi cuprinsă de un val de căldură, cu temperaturi ce vor urca până la 41 de grade Celsius în sudul țării și valori caniculare în toate regiunile. Spre a doua parte a săptămânii, vremea se va răcori treptat, iar instabilitatea atmosferică va aduce averse cu descărcări electrice în mai multe zone ale țării.
La Chișinău, în prima parte a săptămânii vom avea maxime cuprinse între 36 și 39 de grade Celsius. Restul săptămânii vremea se va răcori treptat, cu maxime de până la 33 de grade Celsius. Spre finalul săptămânii, temperatura aerului va fi de 30 de grade Celsius. Potrivit meteorologilor, în a doua parte a săptămânii vor fi averse cu descărcări electrice.
La Briceni, săptămâna viitoare va începe cu temperaturi maxime de până la 36 de grade Celsius. Ulterior, valorile termice vor scădea treptat, ajungând la 30-27 de grade Celsius spre sfârșitul săptămânii. Începând de la mijlocul săptămânii, cerul va fi noros.
În sudul țării, la Cahul, săptămâna viitoare va începe cu temperaturi ridicate, de până la 41 de grade Celsius, iar în prima parte a săptămânii maximele vor rămâne între 38 și 41 de grade Celsius. Spre mijlocul și finalul săptămânii, vremea se va răcori ușor, cu valori de 31-35 de grade Celsius, însă vor apărea averse cu descărcări electrice și cer mai instabil.
Dacă dorești să fii mereu la curent cu cele mai populare și actuale știri de pe #diez, ești mereu binevenit(ă) și pe canalele noastre de Telegram: RO și RU.




