„Strada e unica soluție…”. Așa a răspuns Renato Usatîi, întrebat dacă se va alătura protestului organizat duminică, la Parlament, de către Vasile Costiuc. Politicianul a ezitat să spună dacă va participa sau nu la manifestație, dar consideră că guvernarea trebuie să se schimbe.

Liderul fracțiunii „Partidul Nostru” a menționat în discuții cu presa că susține orice proteste care nu sunt finanțate din exterior și nu au conotație politică.

„Eu o să mă alătur oricărui protest, deoarece astăzi nu mă interesează culoarea politică. Mă interesează să nu fie protest finanțat din exterior. Mă interesează să nu fie protest organizat de unii care vor să scape de pușcărie, dar protestele cetățenilor e unica formă… Asta e bătaie de joc. Cosmonauții ăștia, o să vedeți în plen, vreau să mă uit în ochi la cei care și-au bătut joc de proiectul nostru de lege ce ține de cartelele SIM prepay. Întră în vigoare legea peste 120 de luni, dar cei care deja le dețin nu sunt obligați să le înregistreze. Care-i sensul acestei legi?

Dumneavoastră înțelegeți că până acum am avut limbaj academic, comportament frumos, încercam să fac tot posibilul și imposibilul să venim cu inițiative care nu au nevoie de acoperire financiară. Dar după așa bătaie de joc, ei trebuie dați, credeți-mă. Trebuie să avem grijă să nu vină niște hăbăuci care o mai fost pe la guvernare, dar gata. Strada e unica soluție”, a declarat Usatîi jurnaliștilor.

Vasile Costiuc anunță duminică protest în fața Parlamentului. Deputatul invită participanții la o manifestație „fără drapele de partid” și „fără demisia Guvernului”, pe fundalul nemulțumirilor față de politica bugetar-fiscală anunțată spre consultări.

VIDEO Vasile Costiuc anunță protest duminică: „Fără drapele de partid. Fără demisia Guvernului”