Ucraina și Rusia au realizat, vineri, un nou schimb de prizonieri de război, în urma căruia fiecare parte și-a recuperat câte 160 de militari. Anunțul a fost făcut de președintele ucrainean, Volodimir Zelenski.
Potrivit liderului de la Kiev, toți militarii ucraineni eliberați se aflau în captivitate încă din anul 2022. Printre cei repatriați se numără membri ai Forțelor Armate ale Ucrainei, ai Serviciului Special de Transport, ai Gărzii Naționale și ai Serviciului de Frontieră.
Zelenski a precizat că militarii eliberați au participat la apărarea Ucrainei în Mariupol și la Azovstal, precum și pe fronturile din regiunile Donețk, Lugansk, Harkov, Zaporojie, Kiev, Cernihiv și Sumî.
La rândul său, Ministerul Apărării al Rusiei a anunțat că militarii ruși eliberați se află în prezent pe teritoriul Belarusului, urmând să fie transferați în Rusia pentru tratament medical și reabilitare.
Potrivit părților implicate, medierea pentru realizarea schimbului de prizonieri a fost asigurată de Emiratele Arabe Unite.
Anterior, pe 5 iunie, Ucraina și Rusia au efectuat un alt schimb de prizonieri, după formula „185 la 185”.





