Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat vineri, 26 iunie curent, că intenționează să impună taxe vamale de 100% asupra produselor importate din orice țară care aplică o taxă pe serviciile digitale (Digital Services Tax) companiilor americane din tehnologie, transmite news.ro.

Într-o postare pe platforma Truth Social, Trump a declarat că orice stat care introduce o astfel de taxă va fi sancționat comercial, iar noul tarif de 100% va avea prioritate față de orice acord comercial existent sau viitor.

„Această taxă vamală va prevala asupra oricărui acord comercial cu țara respectivă, indiferent dacă este deja în vigoare, semnat sau doar negociat”, a scris liderul american.

Trump susține de mai mult timp că taxele digitale impuse de unele state discriminează în mod nedrept marile companii americane din tehnologie, precum Meta, Alphabet (Google) și Amazon, deoarece acestea sunt principalele firme vizate de astfel de măsuri fiscale.

Nu este prima dată când administrația Trump amenință cu represalii comerciale pe această temă. Anul trecut, președintele american a avertizat că va suspenda negocierile comerciale cu Canada, din cauza planurilor acesteia de a introduce o taxă pe serviciile digitale. În cele din urmă, guvernul canadian a renunțat la măsură chiar înainte ca aceasta să intre în vigoare.

În prezent, peste zece țări au adoptat sau aplică taxe pe serviciile digitale. În mesajul său de vineri, Trump a făcut referire în special la mai multe state europene, despre care afirmă că intenționează să introducă sau să extindă astfel de taxe.

Dacă amenințarea va fi pusă în practică, măsura ar putea amplifica tensiunile comerciale dintre Statele Unite și Uniunea Europeană și ar putea afecta atât exportatorii europeni, cât și marile companii americane de tehnologie care operează pe piețele externe.