Administrația președintelui SUA, Donald Trump, planifică să se adreseze Congresului cu o solicitare de alocare suplimentară de peste 1,4 miliarde de dolari pentru a combate o epidemie extinsă de febră Ebola, scrie unian.net. Potrivit agenției de știri Reuters, care citează o sursă oficială din administrația americană, aceste fonduri vor face parte dintr-un pachet mai mare de alocări de urgență. Principala componentă a solicitării este alocarea a 800 de milioane de dolari pentru reacția imediată la criza umanitară din Africa. Această sumă va acoperi, printre altele, cheltuielile pentru construirea și operarea unui centru de carantină specializat în Kenya pentru cetățenii americani care ar fi putut fi expuși virusului, precum și pentru achiziția de medicamente, urmărirea contactelor infectate, tratamente și desfășurarea rețelelor logistice regionale. Protecția frontierelor interne ale SUA și măsuri diplomatice. Pe lângă pachetul umanitar, oficialii americani doresc să atragă 500 de milioane de dolari din fondurile de sănătate globală. Această resursă financiară este necesară pentru a preveni pătrunderea și răspândirea infecției periculoase pe teritoriul Statelor Unite. Fondurile vor fi direcționate către întărirea supravegherii epidemiologice, modernizarea capacităților de laborator, coordonarea transfrontalieră, precum și dezvoltarea programelor de parteneriat cu sectorul privat și organizațiile internaționale. Guvernul intenționează să aloce încă 90 de milioane de dolari pentru însoțirea diplomatică a crizei, care include cheltuieli pentru evacuarea de urgență și transportul în siguranță al cetățenilor americani infectați către instituții medicale specializate. Epidemia actuală din Republica Democrată Congo este cauzată de un tip rar de virus, "Bundibugyo", și a fost deja recunoscută de Organizația Mondială a Sănătății ca fiind extrem de periculoasă, având în vedere că în prima lună au fost înregistrate peste 1000 de cazuri de infectare și 267 de decese.