Primul incident tragic a avut loc la ora 20:56 în raionul Drochia. Mai multe fetițe au intrat să se scalde în iazul din apropierea satului Ochiul Alb, iar într-un anumit moment, un copil de 10 ani a început să se înece. Un prieten aflat în apropiere a încercat să ajute, dar a reușit doar să găsească și să scoată pe mal corpul fără viață al fetiței, transmite rupor.md. La doar 12 minute mai târziu, la ora 20:44, o situație similară s-a întâmplat în raionul Nisporeni, în apropierea satului Soltănești. Doi băieți de 17 ani au venit la un rezervor de apă pentru pompieri, unde unul dintre ei a alunecat și a căzut în apă. Prietenul său nu știa să înoate, așa că a alergat să ceară ajutorul localnicilor. Sătenii au scos tânărul din apă înainte de sosirea salvatorilor, dar manevrele de resuscitare nu au avut succes — medicii au constatat decesul adolescentului. Autoritățile competente investighează acum toate circumstanțele acestor incidente. Anterior, s-a raportat că o fetiță de 13 ani s-a înecat în lacul din Sîngerei. Aceasta se afla la lac cu fratele său mai mic, fără supravegherea adulților. Specialiștii GICȘ subliniază că, cel mai adesea, copiii și adolescenții se îneacă în zilele lucrătoare, când se duc la ape fără supravegherea adulților. În acest context, salvatorii reamintesc că este strict interzis să se lase minori singuri lângă apă. Pentru recreere, trebuie alese doar plajele special amenajate cu stații de salvare și trebuie evitat cu desăvârșire înotul în lacuri, iazuri sau rezervoare tehnice neamenajate.