În contextul temperaturilor ridicate prognozate în Republica Moldova, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență îndeamnă cetățenii să evite expunerea la soare în orele de vârf și să respecte măsuri de protecție pentru a preveni problemele de sănătate.

Codul galben de caniculă emis de meteorologi pentru centrul și sudul țării intră în vigoare începând de astăzi, 22 iunie, cu maxime prognozate de 33–35 grade Celsius.