SUA pot să înceteze livrările de gaz natural lichefiat (GNL) către țările europene dacă acestea nu vor atenua controlul asupra emisiilor de metan. Aceasta a declarat ministrul energiei din Statele Unite, Chris Wright, conform bloomberg.com. "Fără o reformă semnificativă a acestei reguli [privind metanul], Europei îi va fi cauzată o durere serioasă, complet inutilă. Nu este vorba despre o escaladare. Energia noastră va fi livrată. Pur și simplu, va fi livrată în altă parte", a afirmat Wright în marja unei conferințe la New York. Potrivit Bloomberg, comisarul european pentru energie, Dan Jørgensen, a promis anterior că nu va ceda presiunii din partea SUA și a altor exportatori de GNL care cer revizuirea regulilor privind metanul din UE. Washingtonul a avertizat că complexitatea reglementărilor și amenințarea cu amenzi pun comerțul în pericol. Miniștrii energiei din UE vor discuta această problemă vineri la Luxemburg, subliniază agenția.