În SUA au avut loc primele teste ale sistemului de apărare antirachetă „Cupola de Aur”, transmite meduza.io. „Astăzi, primul test al proiectului „Cupola de Aur pentru America” a fost un succes total, și pentru mine a fost o onoare să fiu martor la acest lucru”, a declarat ministrul apărării al SUA, Pete Hegset. „Cupola de Aur” este destinat să creeze o rețea formată din sute de sateliți, pentru a detecta, urmări și intercepta rachetele care se apropie. Programul ambițios al SUA vizează contracararea amenințărilor din partea Chinei și Rusiei. Ideea de a crea „Cupola de Aur” este inspirată de sistemul israelian de apărare antirachetă „Cupola de Fier”.