În SUA au avut loc primele teste ale sistemului de apărare antirachetă „Cupola de Aur”, transmite meduza.io. „Astăzi, primul test al proiectului „Cupola de Aur pentru America” a fost un succes total, și pentru mine a fost o onoare să fiu martor la acest lucru”, a declarat ministrul apărării al SUA, Pete Hegset. „Cupola de Aur” este destinat să creeze o rețea formată din sute de sateliți, pentru a detecta, urmări și intercepta rachetele care se apropie. Programul ambițios al SUA vizează contracararea amenințărilor din partea Chinei și Rusiei. Ideea de a crea „Cupola de Aur” este inspirată de sistemul israelian de apărare antirachetă „Cupola de Fier”.
SUA au efectuat primele teste ale sistemului de apărare antirachetă „Cupola de Aur”
În SUA au avut loc primele teste ale sistemului de apărare antirachetă „Cupola de Aur”, transmite meduza.io. „Astăzi, primul test al proiectului „Cupola de Aur pentru America” a fost un succes total, și pentru mine a fost o onoare să fiu martor la acest lucru”, a declarat ministrul apărării al SUA, Pete Hegset. Programul ambițios al SUA vizează contracararea amenințărilor din partea Chinei și Rusiei.




