Central Command-ul Forțelor Armate ale SUA (CENTCOM) a comunicat că atacurile au fost efectuate asupra locurilor de depozitare a rachetelor și dronelor iraniene, precum și asupra radarelor de coastă, conform unui comunicat. „Agresiunea nejustificată a forțelor iraniene împotriva navigației comerciale a încălcat evident regimul de încetare a focului. Mai mult, comportamentul periculos al Iranului a subminat libertatea navigației, deoarece comerțul se desfășoară din ce în ce mai mult prin acest coridor comercial internațional vital”, au declarat oficialii americani. Corespondentul Axios, Barak Ravid, citând un oficial american, a raportat că SUA efectuează atacuri în zona strâmtorii Ormuz. Seara, pe 26 iunie, președintele SUA, Donald Trump, a afirmat că Iranul a lansat cel puțin patru drone asupra navelor care treceau prin strâmtoarea Ormuz. Potrivit acestuia, una dintre drone a lovit puntea superioară a „unei nave de marfă mari și foarte scumpe”, care a suferit daune, dar a continuat să navigheze. „Am doborât încă trei drone. Este evident că aceasta este o încălcare stupidă a acordului nostru de încetare a focului”, a declarat președintele SUA. Aceasta a fost prima atac cunoscut asupra unei nave în strâmtoarea Ormuz, care a avut loc după ce SUA și Iranul au semnat, pe 18 iunie, un memorandum de înțelegere care prevede încetarea acțiunilor militare pe toate fronturile timp de 60 de zile și începerea negocierilor pentru încetarea completă a războiului.