Fiecare atlet, care a obținut licența olimpică pentru Jocurile de vară sau de iarnă, va putea să se aștepte la un grant în valoare de 10.000 de dolari, transmite realitatea.md. Decizia a fost luată în cadrul programului «Fit for the Future» și reprezintă primul astfel de pas în cei peste 130 de ani de existență a mișcării olimpice.
Primele plăți vor fi acordate participanților la Jocurile Olimpice de iarnă din 2026, care se vor desfășura în Milano și Cortina d'Ampezzo. Pentru implementarea programului, Comitetul Internațional Olimpic a alocat 140 de milioane de dolari.
Printre beneficiarii grantului se numără și sportivii din Moldova, care au concurat la Olimpiada de iarnă din Italia. Aceștia sunt Alinea Stremous, Pavel Magazeiev, Maxim Makarov, Iulian Lukin și Elizaveta Glusovici.
CIO a declarat că noua inițiativă are ca scop sprijinirea sportivilor în pregătirea pentru cele mai mari competiții internaționale și va ajuta la acoperirea unei părți din cheltuielile legate de dezvoltarea carierei sportive.
Următoarele Jocuri Olimpice de vară vor avea loc în 2028, la Los Angeles.




