Reamintim că autoritățile de aplicare a legii investighează circumstanțele accidentului rutier, în urma căruia au decedat doi polițiști pe drumul R6, aproape de satul Grigorăuca din raionul Sîngerei, scrie tvn.md. Tragedia a avut loc pe 23 iunie. Potrivit declarațiilor șefului Procuraturii Generale, bărbatul ar fi adormit la volan și a intrat în coliziune cu mașina de patrulare, care era parcată pe marginea drumului cu semnalele de avertizare aprinse. În momentul impactului, cei doi polițiști înregistrau un alt șofer. Victimele au fost transportate la spital în stare extrem de gravă, unde au decedat în scurt timp. Procuratura Generală a deschis un dosar penal pentru încălcarea gravă a regulilor de circulație, iar șoferului i s-au adus acuzații, riscând până la 10 ani de închisoare. Ludmila Zaharia, procuror la Procuratura Sîngerei: „Am deschis inițial un dosar penal pentru accidentul rutier, care a dus la vătămarea gravă a două persoane, precum și la suspendarea dreptului de a conduce vehicule.”