Instanța de judecată a dispus plasarea în arest la domiciliu pentru 30 de zile a șoferului de 51 de ani din satul Pelinia, raionul Drochia, suspectat că a provocat accidentul rutier soldat cu moartea a doi polițiști de patrulare pe traseul R6, lângă satul Grigorăuca, raionul Sîngerei, notează TVN.md.
Tragedia s-a produs pe 23 iunie. Potrivit șefului IGP, bărbatul ar fi adormit la volan și a intrat în plin în autospeciala de patrulare staționată regulamentar pe acostament, cu girofarurile pornite. Cei doi polițiști documentau un alt șofer în momentul impactului. Victimele au fost transportate în stare extrem de gravă la spital, unde au decedat la scurt timp.
Procuratura Generală a pornit o cauză penală pentru încălcarea regulilor de securitate a circulației rutiere cu consecințe deosebit de grave, iar șoferul a fost pus sub învinuire, acesta riscă până la 10 ani de detenție.
„Am pornit inițial un dosar penal pe comiterea unui accident cu cauzarea leziunilor corporale grave în privința a două persoane. anularea dreptului de a conduce mijloace de transport”, a declarat Ludmila Zaharia, procuror în Procuratura Sîngerei.
De asemenea, Procuratura Generală a menționat pentru Realitatea că procurorul de caz va contesta cu recurs soluția.
Între timp, cei dragi au rămas-bun de la cei doi eroi în uniformă. Unul dintre polițiști este condus astăzi pe ultimul drum, iar colegul său va fi înmormântat mâine.



