Potrivit președintelui Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) Sergiu Caraman, proiectul de lege privind salariile a fost așteptat cu nerăbdare, în special de tinerii judecători, însă formula propusă poate conduce la rezultate opuse celor anticipate, informează ipn.md. "Proiectul de lege privind remunerarea a fost foarte așteptat de tinerii judecători. Ne străduim nu doar să ocupăm posturile vacante, ci și să păstrăm profesioniștii în sistem. Acești tineri judecători nu trec prin procedura de evaluare (vetting), astfel că salariile lor sunt semnificativ mai mici decât cele ale judecătorilor care au trecut prin vetting. Conform calculelor preliminare, salariul lor ar putea chiar să scadă cu aproximativ o mie de lei", a declarat Sergiu Caraman în cadrul emisiunii Rezoomat de la canalul Realitatea TV. Potrivit șefului CSM, calculele efectuate la nivelul instanțelor judecătorești arată că noua formulă de calculare a salariilor și modificările fiscale propuse vor conduce la o reducere a veniturilor judecătorilor. "Trebuie să luăm în considerare și reforma fiscală, care va intra în vigoare de anul viitor. Să presupunem că o anumită categorie de bugetari va primi un salariu cu 11% mai mare decât cel actual. Totuși, având în vedere că impozitul pentru fiecare angajat se preconizează a fi crescut cu 14%, aceasta înseamnă, de fapt, o reducere a salariului cu câteva procente", a precizat președintele Consiliului Superior al Magistraturii. În concluzie, CSM îndeamnă autoritățile să revizuiască prevederile proiectului de lege privind remunerarea, pentru a evita reducerea veniturilor judecătorilor, agravarea deficitului de personal și impactul negativ asupra funcționării sistemului judiciar.