În perioada 19–21 iunie, autoritățile au înregistrat șapte sesizări privind fraude telefonice, cu prejudiciul de aproximativ 900 de mii de lei, informează Inspectoratul General al Poliției (IGP).
Dintre acestea, trei fraude au fost comise în perioada menționată, iar celelalte cazuri s-au produs anterior, fiind raportate acum de victime. În același timp, vigilența cetățenilor a contribuit la prevenirea a 242 de tentative de escrocherie.
„Analiza cazurilor indică predominanța schemelor de inginerie socială, în care escrocii își asumă identitatea unor instituții și companii cu un nivel ridicat de încredere, precum BNM, Ministerul Finanțelor, Poliția, Moldtelecom și Premier Energy. De asemenea, rămân frecvente fraudele prin intermediul platformelor fictive de investiții”, comunică IGP.
Analiza cronologică arată că majoritatea cazurilor au loc în zilele lucrătoare.
Această tendință sugerează că autorii își sincronizează activitatea cu programul instituțiilor publice, pentru a spori credibilitatea scenariilor folosite.
„Dacă primiți un apel suspect, închideți imediat și apelați 112”, îndeamnă Poliția.





