„Da, într-adevăr, au existat anumite suspiciuni, iar în echipă s-a discutat despre necesitatea verificării acestora. Verificarea a fost efectuată, iar rezultatele au arătat că suspiciunile nu s-au confirmat. Este evident că aici a avut loc un eșec total”, a declarat Maia Sandu în cadrul emisiunii În Profunzime de la Pro TV, conform unimedia.info. „Din investigația jurnalistică am aflat că informațiile din CV nu corespund realității. Persoana este responsabilă personal pentru datele furnizate, dar verificarea ar fi trebuit să fie efectuată. Pe lângă faptul că a mințit în CV, am observat și politica de acordare a salariilor, care reprezintă un abuz evident. Instituțiile nu și-au îndeplinit sarcinile. Există un consiliu de supraveghere, iar nu este clar de ce toți acești numeroși membri nu au identificat problema”, a subliniat președintele. „La astfel de întreprinderi nu sunt foarte mulți candidați. Persoana a venit din diasporă. Dacă domnul Radu Marian ar fi știut despre aceste probleme, cu siguranță nu l-ar fi promovat. Radu nu a dat nicio garanție, el a spus doar: „Iată o persoană cu un CV bun”. A avut cele mai bune intenții și nu pot să-l suspectez de vreo intenție rea.” La întrebarea dacă a fost organizat un concurs pentru funcția de șef al MoldATSA, președintele a răspuns: „Agenția proprietății publice susține că a fost un concurs, dar nu știu cu siguranță. Este cazul în care a avut loc un eșec total, iar acum trebuie să aflăm cine și în ce etapă a comis greșeli.” Amintim că administratorul GPP MoldATSA, Dumitru Vangheli, a fost demis pe 22 iunie. Ordinul a fost emis de Agenția proprietății publice, care este fondatorul întreprinderii. Decizia a fost luată după un scandal în presă legat de falsificarea CV-ului lui Vangheli și de deciziile sale de conducere controversate. Potrivit unei investigații realizate de jurnaliștii de la Ziarul de Gardă, Vangheli a primit un salariu de aproximativ 110 mii lei pe lună și a indicat informații false în CV-ul cu care a câștigat concursul organizat de APS în 2025. În scurt timp, purtătoarea de cuvânt a întreprinderii, Anastasia Taburcanu, a anunțat, de asemenea, despre demisia sa și a declarat că va restitui toate sumele primite sub formă de prime și suplimente la salariul de bază pe perioada activității în instituție. Decizia a venit la câteva ore după publicarea investigației Rise Moldova, conform căreia Taburcanu a primit peste un milion de lei în mai puțin de un an de activitate la MoldATSA. Jurnaliștii susțin că în 2025 ea a câștigat peste 75 de mii de lei pe lună, iar în 2026 venitul ei a depășit 120 de mii de lei pe lună.