Potrivit ministrului finanțelor, Adrian Găvriliță, reforma este destinată să reducă dezechilibrele din sistemul de plată a salariilor și preconizează o creștere diferențiată a salariilor pentru bugetari începând din această toamnă, informează ipn.md. Cele mai mari creșteri sunt planificate pentru angajații cu venituri mai mici din domeniile educației, sănătății, precum și pentru personalul tehnic și auxiliar. Ministrul a declarat că autoritățile doresc ca noua lege să intre în vigoare începând cu 1 septembrie, iar primele rezultate ale reformei să devină vizibile din luna octombrie. Conform lui Găvriliță, creșterea salariilor va varia între 10% și 30% pentru diferite categorii de angajați, în funcție de cât de corect au fost ajustate salariile lor în anii anteriori. Sistemul educațional va fi una dintre principalele domenii care va beneficia de pe urma reformei. În acest sector, salariile, conform spuselor ministrului, vor crește în medie cu 15%. Găvriliță a precizat că majorarea va afecta majoritatea sectoarelor, însă nu va fi aplicată acolo unde salariile au fost deja majorate în anii anteriori. În special, salariile miniștrilor nu vor crește. În domeniile sănătății și ordinii publice sunt planificate creșteri între 10% și 20%. Proiectul noii legi privind salariile este în prezent în consultări publice. Autoritățile afirmă că scopul reformei este de a crea un sistem de plată a salariilor mai echitabil și de a reduce diferențele existente între diferitele categorii de angajați din sectorul bugetar.