El a clarificat că întâlnirea se va desfășura la nivel de expertiză. La aceasta vor participa grupuri de lucru pe diferite teme, transmite cnn.com. "În aceste negocieri vor participa reprezentanți ai Departamentului de Stat, precum și ai Ministerului Energiei și altele. Acesta va fi un nivel tehnic", a declarat domnul Rubio jurnaliștilor în Kuweit.

Secretarul de Stat a mai afirmat că Iranul ar trebui să permită cât mai repede accesul inspectorilor nucleari. El a subliniat că aceasta este o promisiune făcută de partea iraniană și că aceasta trebuie respectată.

Astăzi, președintele Statelor Unite, Donald Trump, a declarat că inspectorii americani se vor alătura experților de la Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA) pentru a căuta rezervele de uraniu foarte îmbogățit ale Iranului. În același timp, domnul Trump a precizat că nu există nicio grabă în această chestiune. Teheranul, la rândul său, neagă că ar fi preluat vreo obligație de a permite accesul inspectorilor.