În Uniunea Europeană, 5,8% dintre tinerii cu vârste între 15 și 29 de ani se confruntă cu privări materiale și sociale severe în 2025, conform datelor Eurostat. Acest indicator a rămas la nivelul anului 2024 și este ușor mai mic decât cel înregistrat în rândul populației generale (6,3%), scrie libertatea.ro. Cel mai ridicat nivel de privare în rândul tinerilor a fost înregistrat în România — 15,1%. Pe locurile următoare se află Grecia (14,7%) și Bulgaria (14,0%). În același timp, în 10 țări din UE, acest indicator nu depășește 3% — printre acestea se numără Croația, Slovenia, Polonia, Cehia, Estonia, Cipru, Austria, Olanda, Luxemburg și Portugalia.
În ceea ce privește riscul de sărăcie sau de excluziune socială (AROPE), datele pentru 2025 arată că tinerii sunt mai vulnerabili decât restul populației. 24,2% dintre tineri s-au confruntat cu acest risc, comparativ cu 20,9% din întreaga populație. Riscul de sărăcie în rândul tinerilor a fost cu 3,3 puncte procentuale mai mare decât cel al populației generale. De asemenea, 8,2% dintre tineri trăiesc în familii cu o activitate profesională extrem de scăzută — acest procent depășește ușor media populației (7,9%).
România se află și pe primul loc în UE în ceea ce privește numărul tinerilor care au abandonat studiile: 15,5% dintre cei cu vârste între 18 și 24 de ani au părăsit prematur sistemul educațional. Spre comparație, în Croația acest indicator este de doar 2,1%, iar în Grecia, Irlanda și Polonia este sub 4%.
„În 2025, în medie, 9,1% dintre tinerii cu vârste între 18 și 24 de ani din UE au părăsit prematur sistemul educațional și de formare profesională. În statele membre ale UE, ponderea celor care au abandonat studiile a variat de la 2,1% în Croația la 15,5% în România”, a declarat Eurostat.





