România va înregistra luni cel mai ridicat preț al energiei electrice din Europa pe piața spot, pe fondul caniculei și al deficitului de producție internă. Prețul mediu al energiei pe Piața pentru Ziua Următoare (PZU) va ajunge la 224 de euro/MWh, și depășește toate celelalte state europene.

Potrivit datelor operatorului pieței, România este urmată de Ungaria, unde prețul mediu este cu doar un euro mai mic. În schimb, energia este de aproape două ori și jumătate mai ieftină în Bulgaria, unde costă 90 de euro/MWh, și în Grecia, unde prețul este de 87 de euro/MWh.

Cele mai mari valori vor fi înregistrate în orele serii, când producția de energie fotovoltaică dispare. În intervalul 19:00–19:15 (CET), prețul va urca până la 811 euro/MWh, iar în alte nouă intervale orare din aceeași seară energia va costa peste 760 de euro/MWh.

În perioada cu cel mai ridicat preț, România va importa energie la capacitate maximă din Bulgaria, respectiv 1.600 MW, și încă 95 MW din Ungaria, prin mecanismul european de cuplare a piețelor. Pe parcursul întregii zile, sistemul energetic românesc va importa energie din Bulgaria, iar în multe intervale va exporta către Ungaria.

Specialiștii explică explozia prețurilor prin combinația dintre temperaturile extreme și problemele de producție. Canicula reduce randamentul panourilor fotovoltaice, poate limita producția centralelor nucleare din cauza încălzirii apei de răcire și determină o creștere accentuată a consumului de electricitate, pe fondul utilizării intensive a aparatelor de aer condiționat.