Primarul orașului românesc Cluj-Napoca, Emil Boc, a interzis utilizarea steagului și imnului Rusiei la competițiile internaționale, care se vor desfășura acolo la sfârșitul lunii iunie, amintind de războiul în desfășurare din Ucraina. Autoritățile ruse au comentat deja această decizie — ministrul sportului din Federația Rusă, Mihail Degtiarev, a declarat că aceasta reprezintă o încălcare a Cartei Olimpice și a principiului de neutralitate politică în sport.
Primarul Clujului a anunțat pe 24 iunie că, atunci când a aprobat organizarea competiției în oraș, sportivii ruși nu au putut folosi imnul și steagul lor. În luna mai, comitetul executiv al Federației Internaționale de Gimnastică a permis sportivilor ruși să concureze sub steagul și imnul național. Această decizie, conform presei, a stârnit indignare în oraș. De aceea, primarul s-a adresat Federației Internaționale de Gimnastică cu solicitarea de a organiza competițiile în oraș conform regulilor care erau în vigoare la momentul aprobării organizării acestora.
„Aș dori să fie foarte clar și fără echivoc. În sala din Cluj-Napoca nu va răsuna imnul Rusiei, iar steagul Rusiei nu va fi folosit pentru a reprezenta sportivii acestei țări”, a subliniat Boc, adăugând că nu are nimic împotriva sportului și sportivilor, dar consideră inacceptabilă utilizarea simbolurilor naționale ale Federației Ruse pe teritoriul unei țări din Uniunea Europeană, care continuă agresiunea militară pe scară largă împotriva Ucrainei.
Potrivit DW, autoritățile ruse au criticat interdicția. Ministrul sportului și președintele Comitetului Olimpic din Rusia, Mihail Degtiarev, a declarat că afirmația primarului orașului românesc „reprezintă o încălcare flagrantă a Cartei Olimpice și a principiului de neutralitate politică în sport”. Potrivit acestuia, „regulile ar trebui să se aplice în mod egal pentru toți, indiferent de situația politică și de poziția unor oficiali”.
Abonați-vă la canalul nostru de Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut acum despre Moldova și regiune.
Puteți contribui la jurnalismul de calitate, susținându-ne o dată prin sistemul E-commerce al băncii maib sau puteți face o abonare lunară pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne susțineți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni partenerul nostru. Nu este greu și este chiar plăcut.
Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.




