În mai multe localități, lucrătorii medicali se plâng de creșterea sarcinilor, iar unii iau în considerare părăsirea sistemului, scrie jurnal.md. În satul Petreni din raionul Drochia, ca și în alte sate din regiunea de nord, lipsa specialiștilor este resimțită de mult timp. Medicii de familie și asistentele medicale subliniază că reorganizarea nu a adus nici creșteri salariale, nici suplimentări de personal, dar a schimbat semnificativ ordinea de lucru, în special în mediul rural.

Un exemplu este Maria Prodan — medic de familie din Cetrosu, care lucrează pentru șase sate: Gribova, Baroncea, Noua Baroncea, Petreni, Dominteni și Noile Popești. În total, de activitatea ei depind aproape 4.500 de persoane. "În ultima vreme — este o adevărată catastrofă. Ce va fi mai departe — nu pot să-mi imaginez. În opinia mea, situația nu este clară nici pentru asistentele medicale, nici pentru medici", afirmă Maria Prodan.

La întrebarea dacă în aceste sate au apărut tineri specialiști, ea a răspuns: "Nu. De-a lungul întregii mele activități, doar un absolvent a venit — și acela lucrează într-un centru privat din Cetrosu". În biroul medicului de familie din Petreni lucrează astăzi trei femei — toate de vârstă pensionară. Întregul personal recunoaște: lipsa cadrelor tinere face din ce în ce mai dificilă menținerea asistenței medicale în sat.

"Noi toți suntem la pensie — și medicul, și asistenta medicală. Asistenta medicală este dintr-un alt sat. Sperăm că fetele noastre locale, unde ar lucra acum, ne vor auzi și se vor întoarce", a declarat Greta Țurcanu, sanitară. Începând cu 1 iulie, centrele de sănătate autonome care deservesc mai puțin de 6.000 de persoane și au un personal mai mic de trei medici vor fi integrate în instituții medicale mai mari. În acest caz, biroul medicului de familie din Petreni va trece sub conducerea Centrului de sănătate Drochia.

Una dintre asistentele medicale din sat a declarat că nu este de acord cu noile condiții de plată și, cel mai probabil, va părăsi sistemul imediat după intrarea în vigoare a reformei. "Începând cu 1 iulie, trecem în Drochia. Anterior, lucram pe o normă întreagă și 0,25 normă. Acum, 0,25 se ia, rămâne doar o normă. Nu sunt de acord să lucrez pentru acești bani și, cel mai probabil, mă voi da demisia. Satul va rămâne fără asistentă medicală", avertizează Maria Levitski.

Locuitorii din zonă se tem că plecarea lucrătorilor medicali va face accesul la asistența medicală primară și mai dificil — în special pentru persoanele în vârstă. "Dacă mă ia noaptea — nu este nimeni să-mi facă chiar și o injecție. Stai acasă și aștepți", se plânge Lilia Țibîrnă, locuitoare din Petreni. Ministrul sănătății, Emil Ceban, a confirmat că problema deficitului de personal este acută în aproape fiecare localitate. "Fiecare sat este, într-o oarecare măsură, afectat. Avem nevoie de un număr semnificativ de medici", a recunoscut ministrul. Potrivit datelor oficiale, cele mai multe locuri vacante din țară sunt în medicina de familie — aproximativ 250. Urmează urgența (85 de locuri vacante) și chirurgia generală (peste 50 de locuri libere).