În ciuda reconstrucției istorice a reședinței regale, finanțată de contribuabili și costând 369 milioane de lire sterline, niciun monarh britanic nu va mai locui vreodată în Palatul Buckingham. În schimb, Charles și Camilla vor locui permanent în Clarence House, situat peste drum, scrie focus.ua, citând dailymail.com. Între timp, prințul William a anunțat deja că el și Kate Middleton intenționează să rămână în reședința lor privată, Forest Lodge, din Windsor, după ce el va urca pe tron, ceea ce înseamnă că următorul monarh nu va locui nici măcar în capitală. Reședința regală istorică, unde s-a mutat regina Victoria în 1837, va deschide anual porțile pentru public din ce în ce mai des, căutând să obțină venituri și să reducă povara asupra contribuabililor. Asistenții familiei regale au anunțat deja că Palatul Buckingham va rămâne un centru activ al monarhiei, unde vor continua să aibă loc întâlniri, recepții, ceremonii de decernare a premiilor, audiențe, vizite de stat și petreceri în grădină. Aparatul administrativ al curții regale va rămâne, de asemenea, la locul său, singura diferență fiind că regele, care va participa zilnic la întâlniri în Londra, va dormi pur și simplu într-o altă casă. Totuși, acest pas va provoca inevitabil unele îngrijorări că, fără un monarh care să locuiască permanent în reședință, palatul își va pierde "inima și sufletul", pentru a nu mai vorbi de prestigiul internațional, transformându-se într-un simplu complex de birouri.