Un nou record de temperatură pentru luna iunie a fost stabilit în Regatul Unit vineri, pentru a treia zi la rând, în contextul în care această țară se confruntă cu un val de căldură sufocantă, informează DPA, transmite Agerpres.
Met Office a avertizat că temperaturile continuă să crească și că vineri a fost desemnată cea mai călduroasă zi de iunie înregistrată în Regatul Unit din istoria măsurătorilor meteorologice, cu o temperatură provizorie de 36,9 grade Celsius înregistrată la Wattisham, o localitate din comitatul Suffolk, care a depășit precedentul record de 36,7 grade Celsius, stabilit joi în orașul Merryfield din comitatul Somerset.
Noul record termic survine într-o perioadă în care directorul Sistemului Național de Sănătate (NHS) din Regatul Unit a avertizat în legătură cu impactul pe care valul de căldură îl are asupra serviciilor medicale, întrucât acestea se confruntă cu un număr considerabil mai mare de apeluri ce vizează situații de urgență care pun în pericol viețile oamenilor.
Alerte roșii de caniculă, considerate o raritate în Regatul Unit, rămân în vigoare pentru vineri, iar meteorologii se așteaptă ca temperaturile să depășească pragul de 36 grade Celsius la Londra și pragul de 35 de grade Celsius la Manchester, însă valorile maxime din Belfast și Cardiff se vor situa în jurul valorii de 26 de grade Celsius.
Școlile și grădinițele au fost nevoite să se închidă, iar o interdicție privind utilizarea furtunurilor cu apă a fost impusă în comitatul Kent, pe fondul creșterii cererii de apă.
Mai multe spitale au raportat incidente critice. Spitalul Universitar din Southampton a fost nevoit să anuleze un număr de operații planificate și unele programări ambulatorii.





