„Metalul prețios a fost pus sub presiune din cauza întăririi dolarului SUA și a așteptărilor tot mai mari că Rezerva Federală va menține o poziție fermă, traderii mizând tot mai mult pe o creștere a ratelor dobânzilor la sfârșitul acestui an”, se arată în publicație, transmite epravda.com.ua.

Piețele evaluează în prezent probabilitatea unei majorări a ratei Fed în septembrie la aproximativ 68%, comparativ cu 29% săptămâna trecută. Aurul a scăzut acum cu aproximativ 5% de la începutul anului și cu aproape 20% față de maximul său record din ianuarie, atins înainte de izbucnirea conflictului cu Iranul.

În ciuda incertitudinii geopolitice crescute, aurul abia reușește să-și păstreze atractivitatea tradițională ca mijloc de economisire în timpul războiului, se menționează în publicație. Creșterea bruscă a prețurilor petrolului a stârnit temeri legate de inflație, determinând principalele bănci centrale să adopte o politică monetară mai restrictivă și crescând costul alternativ al deținerii activelor fără dobândă, cum ar fi aurul.