Conform datelor furnizate de Serviciul Vamal, toate cele 13 automobile au depășit termenul permis de ședere pe teritoriul țării. În prezent, acestea au fost confiscate. Ancheta continuă — se stabilesc toate circumstanțele și persoanele implicate în încălcare, scrie jurnal.md. Încălcătorii riscă răspundere administrativă pentru nerespectarea condițiilor regimului vamal de introducere temporară. Conform legislației moldovenești, un vehicul de uz personal cu numere străine poate rămâne în țară în regimul de introducere temporară nu mai mult de 180 de zile în decursul oricărei perioade de 12 luni. În acest context, este interzisă vânzarea, transferul sau dezmembrarea vehiculului. Pentru depășirea termenului sunt prevăzute amenzi de la 4.200 la 65.000 de lei pentru fiecare vehicul, în funcție de durata încălcării, precum și obligația de a plăti taxele de import în întregime.
În parcarea auto din Ketrosu au fost descoperite mașini introduse ilegal
Potrivit informațiilor oferite de Serviciul Vamal, toate cele 13 automobile au depășit termenul permis de ședere în țară. Acestea au fost confiscate, iar ancheta este în curs de desfășurare pentru a stabili toate circumstanțele și persoanele implicate în încălcare.





