Funcționarii din Oman au declarat că revenirea la statutul anterior nu este posibilă, din cauza bombardamentelor SUA în Iran, transmite bloomberg.com. Autoritățile din Oman au promis respectarea dreptului maritim internațional. Totuși, acestea au menționat că ar putea fi percepute taxe pentru servicii. Este vorba despre curățarea strâmtorii de poluare sau asistența navelor în navigație. Cât de obligatorii vor fi aceste taxe, deocamdată nu este clar. Surse Bloomberg au mai raportat că Oman analizează sistemele de reglementare a navigației în alte strâmtori. Atenția este îndreptată spre experiența strâmtorii Malacca din Asia. Acolo au fost deja introduse taxe obligatorii pentru trecerea navelor. Președintele SUA, Donald Trump, a declarat pe 25 iunie că taxele pentru trecerea prin strâmtoarea Ormuz sunt inacceptabile. Decizia Iranului de a introduce taxe pentru trecerea navelor prin strâmtoarea Ormuz ar schimba întregul curs al negocierilor și ar împiedica încheierea unui acord cu SUA, consideră el. Pe 18 iunie a intrat în vigoare acordul de pace între Iran și SUA. Navigația liberă prin strâmtoarea Ormuz a devenit unul dintre punctele memorandumului. Pe 21 iunie, șeful Ministerului de Externe al țării mediatore, Pakistan, Ishaq Dar, a anunțat că, timp de 60 de zile, Iranul nu va percepe taxe de tranzit de la navele care trec prin strâmtoare.