La subsolul unui bloc de locuințe din sectorul Botanica al Capitalei au fost descoperite luni, 22 iunie, obiecte suspecte care ar putea avea caracter radioactiv. Astăzi, la fața locului a intervenit o echipă specializată din cadrul Agenției Naționale de Reglementare a Activităților Nucleare și Radiologice, care a început evaluarea riscurilor și identificarea sursei materialelor.
Potrivit specialiștilor, primele măsurători indică un nivel foarte redus de radioactivitate, fără pericol pentru locatarii blocului.
„Se face evaluarea pentru identificarea sursei, a sursei ionizante. Tehnica la moment spune că există prezența sursei la un nivel foarte minim. Nu este pericol. Este o sursă orfană. Nu este necesitatea de evacuare, dozele găsite la moment nu prezintă pericol pentru locatarii casei”, au explicat specialiștii.
La fața locului continuă investigațiile.





