Potrivit spuselor oficialului, inițiativa este elaborată în conformitate cu prevederile Constituției Republicii Moldova și are ca scop pregătirea cetățenilor pentru apărarea Patriei, informează realitatea.md. "Noi intenționăm, conform Constituției Republicii Moldova, să asigurăm cetățenii cu pregătire obligatorie pentru apărarea țării lor. Cetățenii cu vârste cuprinse între 18 și 55 de ani vor putea să participe în diverse forme la o pregătire minimă obligatorie", a declarat Nosatîi. Ministrul a subliniat că nu este vorba despre faptul că toți cetățenii vor fi trimiși să servească în armată. "Aceasta nu înseamnă că mâine toți vor merge în armată. O astfel de interpretare este greșită", a menționat el. Potrivit lui, pregătirea va fi implementată treptat, în funcție de resursele și posibilitățile Armatei Naționale. Nosatîi a mai declarat că în ultimii ani au apărut diverse modalități de a evita astfel de forme de pregătire, ceea ce a dus la o scădere a interesului cetățenilor pentru instruirea necesară în situații de urgență.