Mai mulți jurnaliști care au participat la ședința Guvernului, pe 24 iunie, nu au efectuat serviciul militar, susține ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi. Declarația a fost făcută de oficial, fiind întrebat despre numărul persoanelor care nu au făcut armata.
Oficialul a declarat că autoritățile „vor corecta” aceste circumstanțe. Ministrul nu a precizat când anume ar putea recurge la recrutarea lor.
„Este un număr semnificativ, printre care vă regăsiți și dumneavoastră, care sunteți aici. Dar o să corectăm pe parcurs această discrepanță”, a spus Anatolie Nosatîi.
Totodată, funcționarul a menționat în cadrul declarațiilor făcute că, în opinia sa, reforma salarizării, prin care se reduce vârsta de pensionare pentru militari, este una necesară.
VIDEO Nosatîi întoarce spatele militarilor? „Pensionarea la 33-37 de ani este puțin incorectă”





