În premieră, de la instalarea camerelor de supraveghere la examenele de bacalaureat, niciun elev nu a fost eliminat pentru fraudă. Datele au fost verificate de #diez, în urma analizei numărului de elevi eliminați în anii precedenți.
Cei mai mulți elevi, adică 1.133, au fost eliminați de la bac în 2013, atunci când au fost instalate camere de luat vederi la nivel național. În următorii ani, numărul elevilor excluși pentru tentative de copiat a scăzut treptat, atingând în 2021 cel mai bun rezultat – un elev eliminat.
În sesiunea din acest an, potrivit ministrului educației, Dan Perciun, nu a fost eliminat niciun elev pentru fraudă.
# 2026 – zero elevi eliminați din 18.437 # 2025 – trei elevi eliminați din 17.971 # 2024 – șase elevi eliminați din 18.054 # 2023 – doi candidați eliminați din 18.396 # 2022 – patru candidați eliminați din 17.709 # 2021 – un candidat eliminat din 16.213 # 2020 – examenele de bacalaureat n-au avut loc din cauza situației pandemice # 2019 – doi candidați eliminați din 17.559 # 2018 – șase candidați eliminați din 18.154 # 2017 – 13 candidați eliminați din 18.760 # 2016 – 85 de candidați eliminați din 21.520 # 2015 – 103 candidați eliminați din 25.953 # 2014 – 240 de candidați eliminați din 27.604 # 2013 – 1.133 de candidați eliminați din 27.730
E posibil ca datele din acest an să se schimbe după desfășurarea sesiunii suplimentare.
La examenele de absolvire a gimnaziului rezultatele sunt mai puțin pozitive, în acest an fiind eliminați 33 de candidați.




