Documentul oficial introduce în cadrul legal conceptul de „accelerator de particule”, care se referă la echipamente sau instalații ce accelerează particule cu emisii de radiații ionizante având o energie mai mare de 1 MeV, transmite logos-pres.md. „În legea actuală privind activitatea nucleară și radiologică, unde este prezentat un listă de dispozitive ce utilizează radiații electromagnetice și izotopi, nu este menționat un dispozitiv extrem de necesar și important. Acesta este acceleratorul de particule (care permite obținerea izotopilor). De ce sunt necesari izotopii? Pentru două sarcini foarte importante: identificarea tumorilor de dimensiuni foarte mici, de la nivel microscopic până la răspândirea în organism”, a subliniat autorul proiectului, președintele comisiei pentru protecția socială, sănătate și familie, Adrian Bălă. Potrivit acestuia, în prezent, Moldova importă izotopi din București, însă acest proces este strict limitat din cauza perioadelor scurte de înjumătățire, care variază de la 2 minute pentru oxigenul radioactiv până la 68 de minute pentru galiul radioactiv. „Un întreg sector de boli oncologice nu poate fi diagnosticat în stadii incipiente sau nu se poate verifica eficient rezultatul tratamentului în absența acestor izotopi, care sunt introduși pacientului și apoi, cu ajutorul scanării PET sau al tomografiei, pot fi identificați. Prin urmare, aici apare și momentul tehnic al intervenției legislative”, a adăugat Bălă. Necesitatea modificărilor este dictată de situația complexă din domeniul oncologiei. În fiecare an, în Moldova, cancerul este diagnosticat pentru prima dată la 10.000 de persoane, iar numărul total al acestor pacienți ajunge la 45.000. „Problema constă în faptul că majoritatea bolilor oncologice sunt diagnosticate în stadii avansate, când tratamentul este mult mai puțin eficient și foarte, foarte costisitor”, a declarat Bălă.

… De asemenea, în scopuri industriale. Pe lângă medicină, echipamentul este planificat să fie utilizat în scopuri de cercetare și industriale, de exemplu, pentru efectuarea defectoscopiei clădirilor și construcțiilor fără a le distruge. Așa cum a mai scris Logos Press, în prezent, legea se aplică exploatării surselor de radiații ionizante și acceleratoare de particule exclusiv în contextul radioterapiei. Inițiativa discutată vizează înlocuirea acestei formulări cu una mai largă. Aceasta va acoperi utilizarea acestui echipament atât în scopuri medicale (radioterapie, producția de radiofarmaceutice), cât și în scopuri industriale (control nedistructiv, modificarea materialelor), precum și în cercetări științifice. Deputatul Ana Oglindă a declarat: „Modificările propuse creează premise pentru atragerea de investiții în tehnologiile medicale de ultimă generație în sprijinul implementării programului național de combatere a cancerului. Proiectul stabilește clar obligațiile operatorilor privați, ale instituțiilor medicale private, iar în acesta sunt stipulate clar cerințele pentru formare și monitorizare constantă pentru protecția sănătății oamenilor și a mediului”. Proiectul a fost votat de 74 de deputați. Acesta urmează să fie adoptat în a doua lectură.