Mitropolitul Vladimir îndeamnă credincioșii să nu se lase păcăliți de escroci. Șeful bisericii ortodoxe din Moldova precizează că se înregistrează tot mai multe cazuri când persoane necunoscute apelează cetățenii și le cer bani, prezentându-se inclusiv drept clerici.
Populația este îndemnată să nu transmită informații personale necunoscuților. Cetățenii sunt rugați să verifice orice detalii care par neobișnuite sau suspecte.
„În caz de dubiu, adresați-vă preotului paroh sau persoanelor de încredere din comunitatea dumneavoastră, precum și organelor competente ale statului. Să nu uităm că înșelăciunea și minciuna aduc tulburare, teamă și pagubă, iar creștinul este chemat să trăiască în adevăr, în cumpătare și în pace. Rămânerea în stare de trezvie și discernământ este o formă de ocrotire atât pentru noi înșine, cât și pentru cei apropiați”, a transmis mitropolitul.
ÎPS Vladimir a îndemnat preoții și enoriașii să se roage și să îi păzească „pe toți de orice ispită și înșelare, să dăruiască înțelepciune și pace sufletească și să întărească pe fiecare în credință și în dragoste față de aproapele”.




