Potrivit ministrului, aplicarea acestei măsuri va conduce la o creștere semnificativă a cheltuielilor spitalelor, care pur și simplu nu vor face față noii presiuni financiare. Emil Ceban a explicat că decizia de a respinge inițiativa a fost luată în urma unei analize detaliate, prezentate într-un răspuns oficial de șapte pagini, pregătit împreună cu secretarii de stat și departamentele de specialitate ale ministerului, informează logos-press.md. "Această reformă va distruge sistemul medical. Practic, va conduce la o creștere în lanț a prețurilor, inclusiv la creșterea costurilor medicamentelor și materialelor consumabile. Spitalele nu vor face față. Avem riscuri foarte, foarte, foarte mari. În toate aceste zile am purtat discuții atât cu secretarii de stat, cât și în cadrul ministerului. Astăzi am pregătit o concluzie argumentată pe șapte pagini și, desigur, am dat un răspuns negativ. Astfel de măsuri sunt moderne și au perspective acolo unde țara este dezvoltată, unde economia este puternică. Desigur, ne dorim cu toții ca să se colecteze cât mai multe taxe și ca aceste fonduri să fie direcționate către domeniul social, sănătate și tot ce este necesar. Dar astăzi, Republica Moldova nu este pregătită pentru asta. Sistemul de sănătate este acum extrem de vulnerabil", a declarat ministrul în cadrul emisiunii Radio Moldova.

Consecințele sociale ale reformei. Potrivit acestuia, introducerea unei noi taxe pe valoarea adăugată poate bloca direct programele de extindere a listei medicamentelor compensate și furnizarea de servicii medicale esențiale, inclusiv medicina primară, sănătatea mamei și copilului, ginecologia și screeningul oncologic. De asemenea, Emil Ceban a subliniat că presiunea fiscală suplimentară pune în pericol planurile ministerului de a continua creșterea salariilor personalului medical. Acest proces a fost asigurat continuu din bugetul Companiei Naționale de Asigurări în Medicină (CNAM), începând din perioada pandemiei COVID-19.