Ministerul Sănătății din Moldova pregătește reformă în rețeaua spitalelor. Proiectul este planificat să fie supus dezbaterii publice până la sfârșitul verii. Despre aceasta a declarat, pe 22 iunie, în cadrul emisiunii La 360 de grade de la Radio Moldova, ministrul sănătății Emil Ceban. Potrivit acestuia, reforma prevede împărțirea spitalelor în trei niveluri, fără a închide niciunul dintre ele.
Conform spuselor ministrului, reforma prevede crearea a trei niveluri de spitale. În sistem vor intra două spitale regionale — în Bălți și Cahul, 11 spitale subregionale în raioanele unde funcționează secții de urgență și centre de tratament pentru accidente vasculare, iar celelalte instituții medicale vor primi statut de spitale locale.
„Propunem crearea unei administrări unice pentru spitalele regionale, subregionale și locale”, a declarat Ceban.
Ministrul a subliniat că reforma „nu prevede închiderea spitalelor”, iar „modificările vor viza doar structura de conducere”.
„În practică, niciun spital nu va fi închis. Unele spitale, posibil, din suburbii, vor trece sub conducerea altor instituții medicale. Niciun compartiment de consultații nu va fi închis”, a spus Ceban.
Potrivit ministrului, sistemul unic de conducere „va permite spitalelor să coordoneze mai bine activitatea”. De exemplu, pacienții care au fost operați într-un spital regional vor putea continua tratamentul și recuperarea mai aproape de casă — în spitalele raionale.
„O parte din spitale va primi statut de subregionale, iar celelalte vor deveni locale. În spitalele locale se va dezvolta chirurgia de zi, spitalizarea de zi, îngrijirea geriatrică, recuperarea și îngrijirea paliativă. În unele dintre ele se planifică, de asemenea, furnizarea de servicii în domeniul sănătății mintale și tratamentul bolilor infecțioase. Potrivit ministrului, astfel de servicii sunt deja bine organizate, astfel încât acestea vor putea fi furnizate nu doar de spitalele subregionale, ci și de cele locale”, a explicat ministrul.
Reamintim că, la sfârșitul anului 2022, parlamentul a aprobat, în lectură finală, legea privind transferul spitalelor raionale din subordinea autorităților locale în subordinea Ministerului Sănătății. Pentru reformă, statul a alocat 150 milioane lei.
În același timp, din versiunea inițială a proiectului de lege au fost excluse prevederile referitoare la transferul bunurilor spitalelor raionale către Ministerul Sănătății. Terenul și clădirile au rămas în proprietatea consiliilor raionale. Această decizie a fost luată de deputați și reprezentanți ai autorităților locale în urma consultărilor publice.
Abonați-vă la canalul nostru de Telegram @newsmakerlive. Acolo apare rapid tot ce este important de știut acum despre Moldova și regiune.
Puteți contribui la jurnalismul de calitate, susținându-ne o dată prin sistemul E-commerce de la banca maib sau puteți face o abonare lunară pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne susțineți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni partenerul nostru. Nu este greu și chiar plăcut.
Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.





