Ministerul Afacerilor Externe al Rusiei a recomandat cetățenilor Federației Ruse să se abțină de la călătoriile în Moldova. Așa cum a comunicat pe 26 iunie biroul de presă al instituției, situația «ajunge la o umilință directă pentru cei care sosesc în aeroportul Chișinău».
«Kishineul oficial, în cadrul cursului antirusesc desfășurat cu sprijinul curatorilor occidentali, intensifică măsurile discriminatorii împotriva cetățenilor ruși care intră în Republica Moldova», au declarat reprezentanții Ministerului de Externe al Rusiei.
Conform versiunii ministerului rus de externe, situația «ajunge la o umilință directă» pentru rușii care sosesc în aeroportul Chișinău. «Cei care dețin pașapoarte rusești sunt supuși unor controale umilitoare, interogatorii și verificări. Nu sunt rare cazurile în care aceștia sunt nevoiți să aștepte ore întregi în zona de tranzit fără condiții de bază, fără acces la apă și hrană», au afirmat oficialii din Ministerul de Externe al Federației Ruse.
Reprezentanții ministerului susțin, de asemenea, că angajații serviciilor speciale moldovenești «cer cetățenilor ruși telefoanele pentru verificare».
«Nu sunt rare cazurile în care, în urma acestor «verificări», rușii primesc refuzuri nemotivate de intrare în țară. În plus, la plecarea din Chișinău, se folosește adesea practica întârzierei artificiale a procedurilor de control, din cauza căreia pasagerii întârzie la zborurile lor», se arată în comunicatul Ministerului de Externe al Rusiei.
NewsMaker a solicitat un comentariu din partea Ministerului de Externe al Moldovei. Vom publica răspunsul imediat ce îl vom primi.
Amintim că pe 25 iunie, ambasada Rusiei în Moldova a acuzat Moldova de «blocarea corespondenței diplomatice» și de «întârzierea curierilor în aeroportul Chișinău». Ministerul de Externe al Moldovei a numit aceste acuzații — neîntemeiate.
Ministerul de Externe al Moldovei a respins acuzațiile de încălcare a dreptului internațional.
«Corespondența diplomatică nu a fost deschisă și nu a fost supusă niciunei verificări care să contravină prevederilor Convenției de la Viena privind relațiile diplomatice. Curierii diplomatici nu au fost, de asemenea, reținuți. Autoritățile RM au acționat în conformitate cu obligațiile internaționale și legislația națională. Ne pare rău că partea rusă se referă din nou selectiv la normele dreptului internațional», au declarat oficialii din ministerul moldovean de externe.
Pe 26 iunie, ambasadorul Moldovei la Moscova, Liliana Darie, a fost convocată la Ministerul de Externe al Rusiei, unde i s-a exprimat un protest din cauza presupusei rețineri a curierilor diplomatici ruși în aeroportul Chișinău cu «corespondență diplomatică».




