Declarațiile corespunzătoare au fost făcute de ministrul finanțelor, Andrian Gavriliță, după o serie de critici și un aviz negativ din partea Ministerului Sănătății, conform logos-press.md. Gavriliță a lăsat să se înțeleagă că autoritățile nu vor insista asupra implementării acestei măsuri, dacă nu va primi suport. El a explicat că scopul inițial a fost creșterea eficienței utilizării resurselor prin eliminarea facilităților fiscale generale. "Intenția nu a fost în niciun caz de a dăuna domeniului sănătății, dimpotrivă. Consideram că, atunci când facilitățile sunt aplicate în mod general, beneficiul nu ajunge neapărat acolo unde este cea mai mare nevoie, dar banii, fără îndoială, ar fi trebuit să ajungă totuși în sănătate. Ne-am așteptat ca colegii să reușească să redistribuie sau să direcționeze aceste resurse mai eficient. Dacă nu există o astfel de dorință sau posibilitate, noi, desigur, nu vom insista, pentru că nu avem în niciun caz intenția de a provoca daune sau de a reduce accesul cetățenilor la servicii medicale sau la medicamente", a declarat Andrian Gavriliță. Această reacție a venit după poziția fermă a ministrului sănătății, Emil Ceban. Acesta a avertizat public, în cadrul unei emisiuni la o stație națională de radio, că introducerea unei taxe pe valoarea adăugată de 20% pentru produsele medicale riscă să distrugă sistemul medical din Republica Moldova și să provoace o creștere în lanț a prețurilor. Ministrul a argumentat că o astfel de modificare a legislației fiscale ar duce la o creștere bruscă a cheltuielilor spitalelor, la scumpirea medicamentelor și ar exercita o presiune enormă asupra bugetelor instituțiilor medicale. În concluzie, el a subliniat că țara nu este pregătită pentru astfel de schimbări radicale.