Ministerul Apărării pregătește un proiect de lege care ar putea introduce o instruire militară de bază pentru cetățenii cu vârste între 18 și 55 de ani.
Autoritățile spun că măsura are scopul de a consolida pregătirea populației în domeniul securității și nu înseamnă mobilizare sau înrolare obligatorie.
În paralel, Ministerul Apărării și cel al Educației analizează introducerea unei discipline opționale de educație patriotică în școli, după modelul din statele europene și SUA.



