Compania Microsoft a anunțat joi că, începând cu 1 august, va crește prețurile pentru consolele de jocuri Xbox la nivel mondial cu 100–150 de dolari, explicând această decizie prin creșterea rapidă a costurilor pentru unitățile de stocare și cipurile de memorie, pe fondul cererii mari generate de inteligența artificială, scrie euronews.com. Notă editorială: sumele în euro sunt prezentate la un curs aproximativ de astăzi și nu reprezintă prețuri oficiale ale companiilor. În Statele Unite, cea mai accesibilă model Xbox, Series S, va costa în această vară 500 de dolari (aproximativ 440 de euro), iar Series X va ajunge la 800 de dolari (aproximativ 705 euro). Prețurile pentru Europa nu au fost încă anunțate; în prezent, Xbox Series X este vândut aici la un preț de aproximativ 600 de euro. Modelul cu un stoc de 2 TB va fi scos din producție. Aceasta este deja a treia majorare de preț pentru Xbox: după creșterea globală din mai 2025, a urmat o altă majorare, limitată la piața din Statele Unite, în octombrie. Producătorii de electronice de consum se confruntă în general cu presiuni din cauza creșterii costurilor componentelor. În ultimele luni, Sony și Nintendo au crescut, de asemenea, prețurile pentru consolele lor de jocuri, iar Apple a anunțat joi o majorare semnificativă a prețurilor pentru computerele Mac și tabletele iPad.
Microsoft și Apple cresc prețurile din cauza deficitului de cipuri pentru Xbox, Mac și iPad
Compania Microsoft a anunțat că, începând cu 1 august, va crește prețurile pentru consolele Xbox cu 100–150 de dolari, din cauza creșterii rapide a costurilor componentelor. De asemenea, Apple a anunțat o majorare semnificativă a prețurilor pentru computerele Mac și tabletele iPad.

Mai multe din Economic
2
Economic
Băncile din Moldova au trimis peste 15 miliarde de lei în instituții financiare externe
18 min
3
Economic
Producătorii agricoli suspendă protestele. Ce a convenit „Forța Fermierilor” cu autoritățile?
32 min


