Procuratura Găgăuziei a anunțat pe 23 iunie că a finalizat ancheta penală și a trimis în judecată cazul unui medic de la Spitalul Raional Comrat, acuzat de neglijență care a dus la moartea unui pacient. Procurorii consideră că medicul ar fi putut preveni decesul persoanei dacă ar fi luat măsuri la timp.
Conform anchetei, medicul acuzat lucra ca anestezist-reanimator în secția de urgență a spitalului din Comrat, când, pe 19 ianuarie 2025, a fost adus un pacient de 47 de ani cu multiple traumatisme severe, suferite în urma unui accident rutier.
„În ciuda traumelor grave, inclusiv fracturi și hemoragie internă, medicul a subestimat gravitatea stării pacientului, atribuind o parte din simptome stării de ebrietate. Pacientul nu a fost transferat la timp în secția de terapie intensivă și nu i s-a acordat îngrijirea necesară. De asemenea, documentele nu au fost completate corespunzător”, au constatat procurorii.
Procurorii au prezentat rezultatele expertizei medico-legale, conform cărora pacientul a suferit o traumă gravă, dar putea fi salvat dacă s-ar fi luat măsurile necesare la timp.
Conform Codului Penal al Moldovei, dacă instanța îl va găsi vinovat pe medic, acesta riscă până la trei ani de închisoare și interdicția de a ocupa anumite funcții pe o perioadă de până la cinci ani.
Abonați-vă la canalul nostru de Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut acum despre Moldova și regiune.
Puteți contribui la jurnalismul de calitate, susținându-ne o dată prin sistemul E-commerce de la banca maib sau puteți face o subscripție lunară pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne susțineți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni colaboratorul nostru. Nu este greu și chiar plăcut.
Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.





