Spitalul Raional Ștefan Vodă va rămâne fără Secție de obstetrică și ginecologie. La data de 23 iunie, Ministerul Sănătății a emis ordinul de sistare a activității acesteia, o decizie care a stârnit nedumeriri în rândul personalului medical.
Diana Livițchi activează de cinci ani în calitate de moașă în secția de maternitate. Tânăra afirmă că a îndrăgit această profesie și că nu se vede activând într-o altă secție a spitalului.
Daniela Verdeș este originară din Râbnița. După absolvirea Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu”, tânăra a fost repartizată la Ștefan Vodă. Aceasta menționează că s-a obișnuit cu locul de muncă și nu ar dori să plece în alt raion pentru a-și continua activitatea profesională.




