Administrația instituției medicale, așa cum a precizat publicația, a primit un ordin de la Ministerul Sănătății, care prevede închiderea secției în care funcționează și maternitatea. Una dintre cauzele suspendării activității a fost menționată ca fiind numărul redus de nașteri pe an și lipsa rentabilității financiare. Astfel, începând de luni, toate nașterile din raionul Ștefan-Vodă vor fi preluate în Cahul, scrie rupor.md, citând studio-l.online. Marți, 23 iunie, Ministerul Sănătății a emis un ordin de suspendare a activității acestei secții, iar această decizie a stârnit nedumerire în rândul personalului medical și al pacienților. Totuși, directorul spitalului, Mihail Malahi, care a fost întrebat să explice motivele acestei decizii, susține că secția de maternitate ar fi trebuit să fie închisă încă anul trecut. Potrivit acestuia, numărul tot mai mic de nașteri și cheltuielile mari de întreținere au dus la faptul că activitatea secției a devenit economic nerentabilă. În locul maternității, în spital se planifică deschiderea unei secții pentru furnizarea de servicii de chimioterapie pacienților oncologici din raion. La întrebarea dacă vor putea face față unui număr mai mare de paciente din Ștefan-Vodă, reprezentanții spitalului raional din Cahul au răspuns că nu vor exista probleme. Instituția este un spital de nivel doi, dispune de trei săli de naștere, condiții moderne și personal medical calificat.
Maternitatea din Ștefan-Vodă se închide: mamele vor fi direcționate către Cahul
Administrația instituției medicale a primit un ordin de la Ministerul Sănătății pentru a închide secția de maternitate din Ștefan-Vodă. Motivul invocat este numărul mic de nașteri anual și lipsa rentabilității financiare. Începând de luni, toate nașterile din raionul Ștefan-Vodă vor fi preluate în Cahul.




