Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a confirmat că salariile președintelui țării, ale președintelui Parlamentului și ale prim-ministrului vor fi majorate în cadrul noii legi a salarizării din sectorul public. Șefa statului susține că reforma, elaborată cu sprijinul experților Băncii Mondiale, urmărește stabilirea unei ierarhii clare a funcțiilor și eliminarea dezechilibrelor existente în sistemul de remunerare. Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii „În Profunzime”.