Maia Sandu susține că proiectul unirii, trecut de camera deputaților în România, este unul care să discrediteze ideea. Președinta a declarat în cadrul emisiunii „In Profunzime” de la ProTV că prevederea a fost propusă „de un agent al Moldovei”.

Conform șefei statului, unirea trebuie făcută în alt mod, iar autoritățile, politicienii și populația înțeleg acest lucru. În același timp, șefa statului consideră că propaganda rusă vrea să influențeze viziunea cetățenilor despre unire.

„Nu este aprobată finală și, în general, nu cred că trebuie să discutăm acest document, pentru că e un document care a fost propus de un agent al Moscovei. Scopul acestei acțiuni este să discrediteze ideea unirii. Asta e ca și cum eu m-aș duce mâine la Parlament cu o inițiativă legislativă în care aș scrie că vrem ca Franța să devină partea Republicii Moldova. Nu așa se face unirea. Noi cu toții înțelegem foarte bine”, afirmă președinta.