Redacția ZdG 37.63 mii de articole Maia Sandu îndeamnă Guvernul să „ia o pauză” înainte de aprobarea reformei fiscale și să reanalizeze cele mai controversate prevederi. Președinta a reiterat că TVA-ul la medicamente nu va fi majorat și că proiectul aflat în consultări publice „nu este gata”. Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii „În Profunzime” de la ProTV Chișinău, pe 25 iunie.
„Reforma fiscală trebuie făcută, dar cred că Guvernul nu trebuie să se grăbească. Trebuie să ia o pauză, să analizeze foarte bine comentariile. (…) Cele mai aprinse discuții sunt pe TVA. E adevărat că, pentru medicamente, Guvernul nu poate să livreze acum un mecanism prin care să le compenseze oamenilor această creștere. Atâta timp cât nu ai acest mecanism, nu are rost să crești TVA-ul la medicamente. Acesta este un element despre care și Ministerul Finanțelor deja a spus că nu va fi parte din reforma fiscală. Deci, va fi păstrat TVA-ul redus la medicamente. Dar mai sunt și alte articole acolo care trebuie analizate”, a declarat Maia Sandu.
Șefa statului a adăugat că „pe de o parte, vrem să facem lucrurile repede, pentru că avem multe lucruri de făcut, dar, pe de altă parte, asta este o reformă serioasă și eu cred că Guvernul trebuie să-și mai ia timp să analizeze foarte bine toate aspectele și, după asta, să vină cu o variantă finală, pe care să o propună pentru aprobat. Astăzi nu este gata”.
Proiectul politicii fiscale pentru 2027, aflat în consultări publice și promovat ca o reformă de simplificare și modernizare a sistemului fiscal, a devenit unul dintre cele mai dezbătute subiecte ale momentului, în contextul în care mediul de afaceri și experții atrag atenția asupra modului în care este derulat procesul de consultare și asupra gradului de claritate al schimbărilor propuse.
De exemplu, Ministerul Sănătății a emis aviz negativ de șapte pagini la propunerea de aplicare a TVA-ului de 20% la medicamente, inclusă în proiectul noii politici bugetar-fiscale pentru anul 2027. Ministrul Sănătății, Emil Ceban, a spus că reforma ar putea distruge sistemul medical din R. Moldova.
„Această reformă va distruge sistemul medical. Această reformă va duce la scumpiri în lanț. R. Moldova nu este pregătită pentru așa ceva, sistemul de sănătate este unul vulnerabil. Spitalele nu vor face față, există riscuri foarte, foarte mari”, a declarat Emil Ceban.





