Alegerile pentru Adunarea Populară a Găgăuziei rămân în impas. Președinta Maia Sandu afirmă că soluția pentru deblocarea situației și organizarea scrutinului există, după ce a fost convenită la Chișinău în urma negocierilor cu reprezentanții autonomiei. Ulterior, s-ar fi implicat Moscova, iar deputații din regiune nu mai aprobă documentul elaborat cu autoritățile centrale, tergiversând intenționat procesul, susține șefa statului. În aceste condiții, Sandu avertizează că scrutinul riscă să tot fie amânat, deși subliniază că alegerile trebuie să aibă loc la toamnă. Șeful legislativului i-a avertizat pe cei de la Comrat: dacă nu deblochează procesul, deciziile se vor lua la Chișinău.