Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a cerut revizuirea proiectului de lege privind salariile. Vicedepartamentul a declarat că versiunea actuală a documentului „poate reduce veniturile unor judecători și poate agrava deficitul de personal în sistemul judiciar”. Despre aceasta a vorbit președintele CSM, Sergiu Caraman, în cadrul emisiunii Rezoomat pe RLive, pe 24 iunie. El a mai menționat că „judecătorii așteptau de mult această lege, în special tinerii”, dar „formula propusă poate avea efecte contrare”.
„Proiectul de lege privind salariile a fost foarte așteptat de judecătorii tineri. Vrem nu doar să ocupăm posturile vacante, ci și să păstrăm profesioniștii în sistem. Acești judecători tineri nu trec prin procedura de evaluare, astfel că salariul lor este semnificativ mai mic decât al judecătorilor care au trecut prin vetting. Conform calculelor preliminare, salariul lor ar putea scădea cu aproximativ o mie de lei”, a declarat Caraman, conform IPN.
Potrivit președintelui CSM, calculele din sistemul judiciar arată că noua modelare a salariilor, împreună cu modificările fiscale, „va conduce la o scădere a veniturilor judecătorilor”.
„Trebuie să luăm în considerare și reforma fiscală, care va intra în vigoare anul viitor. Dacă pentru o categorie de bugetari salariul va crește cu 11%, dar impozitul va crește cu 14% pentru fiecare angajat, acest lucru va duce la o scădere a veniturilor nete cu câteva procente”, a subliniat președintele CSM.
CSM a mai solicitat autorităților să revizuiască proiectul de lege privind salariile, „pentru a evita scăderea veniturilor judecătorilor, agravarea deficitului de personal și deteriorarea funcționării sistemului judiciar”.
Reamintim că, în aprilie anul acesta, ministrul finanțelor, Adrian Candu, a anunțat că autoritățile vor pregăti modificări la legea „Privind sistemul de salarizare”. El a precizat că, în cadrul proiectului, se preconizează creșterea salariilor funcționarilor publici. Mărimea creșterii va depinde de cât de mult au întârziat veniturile lor în raport cu realitatea în ultimii ani. De asemenea, el a menționat că președintele, prim-ministrul și speakerul parlamentului au salarii prea mici.
După aceasta, Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova (CNSM) s-a adresat președintelui Maia Sandu și prim-ministrului Alexandru Muțanu cu cererea de a prezenta cât mai curând proiectul de lege privind salariile în sectorul bugetar pentru dezbatere publică. Sindicatele au adăugat că parlamentul va intra în vacanță în curând, iar, dacă legea nu va fi adoptată, acest lucru va întârzia întregul proces de reformă a sistemului de salarizare a bugetarilor.
După publicarea modificărilor, Confederația Națională a Sindicatelor a exprimat îngrijorări cu privire la unele dintre prevederile acestuia. În special, sindicatele sunt nemulțumite de intenția autorităților de a limita dreptul angajaților și angajatorilor de a încheia contracte de muncă colective și individuale. „Cerem excluderea acestor prevederi”, a solicitat confederația, amenințând că va reclama la Organizația Internațională a Muncii și la sindicatele europene pentru „încălcarea de către autoritățile Moldovei a standardelor internaționale în domeniul dialogului social și muncii”.
Abonați-vă la canalul nostru de Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut acum despre Moldova și regiune.
Puteți contribui la jurnalismul de calitate, sprijinindu-ne o dată prin sistemul E-commerce al băncii maib sau puteți face o abonare lunară pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne sprijiniți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni colaboratorul nostru. Nu este greu și chiar plăcut.
Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.





